HELLDORADO - Rabia Sorda, Ausgang, Gaë Bolg, Xenofobulus, Lise N., Autofellatio m.m.
2 kjem; 2 anbefaler; 0 kjem kanskje
HELLDORADO 09 : RABIA SORDA (mex), AUSGANG (uk), GAË BOLG (fr), XENOFOBULUS (dk), LISE N. (fr) og AUTOFELLATIO (trh).
På tredje året inviterer The Hellfire Club til festival for å gi lystige og sortkledde folk fra fjern og nær det beste innen goth, synth, industrial og neo-folk.
Programmet er også virkelig internasjonalt i år. Mexikanske industrialflyktninger og god gammel gothrock fra England. Frankrike sender sine beste neo-folk soldater, Danmark stiller med beryktet symfonisk industrial og Trondheims elektro/post-punk helter vil gjøre dette til en opplevelse helt utenom det vanlige.
Foredrag om pirater, erotisk underholdning, mørk piknik og gotisk quiz blir opptakt til de mange bands og djs som vil få Rock City til å gløde den 14. og 15. august.
Garantert ikke mainstream, men garantert å gi nytelse!
ARTISTENE PÅ PROGRAMMET I ÅR :
- RABIA SORDA (mex) :
RABIA SORDA er Erk Aicrag fra HOCICO ´s solo-prosjekt. Erk started RABIA SORDA i 2003 som et utløp for alle stemmene i sitt indre; stemmer som drev ham til å skape sin egen dypt personlige soniske verden; “music that comes from my gut” som han selv sier. RABIA SORDA er på grunn av dette intenst energetisk og høyst levende, og prosjektet skiller seg også ganske så markant fra mange andre innen ebm/industrial prosjekter i dagens verden.
Med RABIA SORDA får melodiene større plass enn de gjorde hos HOCICO, og mange nye etniske elementer´har fått plass i musikken. RABIA SORDA har så langt utgitt de 2 ep´ene “Save Me From My Curse” og den splitter nye “Radio Paranoia” samt full-lengderen “Methodos Del Caos”. Det nye album er planlagt utgitt i august, og Erk har lovet oss at konserten på Helldorado vil være ett av de første steder I verden hvor det vil spilles live !!!
RABIA SORDA konserten på Helldorado er RABIA SORDAs andre live-opptreden i skandinavia. De har tidligere kun spilt i Findland.
Live så stiller RABIA SORDA med 3 personer; foruten Erk på vokal og Alex fra Northborne på synth så stiller de også med en mann på live-trommer; ikke elektroniske – men akustiske trommer !! Dette blir vilt !!
- AUSGANG (uk) :
AUSGANG er goth-rockere av den gode gamle årgang; bandet oppstod i punkens aftermath i begynnelsen av 80-tallet; nærmere bestemt 1982.
AUSGANGs medlemmer kom alle fra forskjellige punk og støy insfinserte prosjekter, og med AUSGANG gikk de, i deres egne ord; “back to basics, ie,a post-punk, pre-goth, Stooges/Birthday Party-like nightmare which fused drugs, sex, motorcycles and twisted rock'n'roll in equal measures”. De oppdaget snart at de ikke var alene; SEX GANG CHILDREN, ALIEN SEX FIEND, GENE LOVES JEZEBEL og SPECIMEN m.fl er alle bands fra samme epoke som er AUSGANGs likesinnede.
AUSGANG fikk raskt en hardcore fanskare og var beryktede for å ha intense og sinnsyke live-shows med tenner; fulle av vold og galskap. De fikk utgitt 4 12” singler, 1 7” singel , ett mini-album og en full-lengder før de la inn ørene i 1987 pga pengemangel. Og så var det stille i lang tid, og ingen hadde trodd at AUSGANG ville se dagens lys igjen, aller minst bandet selv.
Men etter å ha spilt live for første gang på 20 år på en av bandets medlemmers 40 års dag i 2003 fant de ut at det lød overraskende godt, og de fikk blod på tann. Til mange bookeres store glede begynte så AUSGANG å spille live igjen, først i Tyskland, så på Drop Dead Festival i New York. Alle konsertene har vært utrolig vellkykkede både i følge publikum, kritikere og bandet selv !
Så nå er AUSGANG i full gang igjen; de spiller konserter, de spiller inn nye låter – og de er bedre enn noensinne skal vi tro både dem selv og deres fans. Vi gleder oss noe så sinnsykt til å oppleve AUSGANG på Helldorado Festivalen i august !!
Dette er noe enhver fan av god gammel goth på linje med VIRGIN PRUNES, BAUHAUS, SEX GANG CHILDREN, SPECIMEN elller ALIEN SEX FIEND ikke bør gå glipp av !!
- GAË BOLG (fr) :
GAË BOLG er ett av de mere eksentriske bands på årets Helldorado Festival. Bandet kommer fra Frankrike og er, med bandets egne ord; The Great Master of the Psychedelic-Post-Operatic-Progressive-Dancefloor-Orchestral-Industrial-Folk Music !!
Bandet har eksistert i rundt 10 år og har minst like mange utgivelser bak seg. Deres siste album “Petit traité de Gymnosophie” er beskrevet som “Magma on acid playing Stravinsky with a zombie choir and orchestra during a deranged dancefloor ceremonial” !! Så det så !!
GAË BOLGs live-shows er bombastiske, teatralske og borti-natta sinnsyke, og har blitt sammenlignet med et møte mellom VIRGIN PRUNES og MOTHY PYTHON i en psykiatrisk anstalt !
GAË BOLG består blandt annet av Eric Roger og Karl Blake som begge er kjente fra å ha jobbet med både CURRENT 93 og DEATH IN JUNE, så det er ingen hvem-som-helst innen neo-folk miljøet som kommer på sitt første norges besøk her !!
Alle fans av neo-folk, bombastisk militant industrial, middelalder musikk og sinnsyke blåse-rekker bør derfor kjenne sin besøks tid. GAË BOLG er ubeskrivelige, og deres musikk-stil er helt unik.
Intet kan forberede deg på dette !!
- XENOFOBULUS (dk) :
XENFOFOBULUS kommer fra København i dejlige Danmark, og startede i sin tid som et rent elektronisk prosjekt hvor Jim Christensen fra black metal/industrial prosjektet STORMSLAG kunne få utløp for sine rene elektroniske ideér. Jim har bakgrunn fra 13 års arbeide innen både black metal, death metal og industrial.
XENOFOBULUS spilte live ved første Helldorado i 2007, og den gang var han et rent elektronisk en manns prosjekt som gav en fantastisk konsert foran et meget begeistret publikum. Siden vi så Jim sist har han tilført XENOFOBULUS mange ekstra dimensjoner. Foruten at Jim nå synger på de fleste numre så har XENOFOBULUS fått to nye medlemmer; Rasmus Batling på gitar og J.P. fra STORMSLAG på trommer.
XENOFOBULUS har gått igjennom en voldsom metamorfose; og den nye sommerfuglen som er kommet ut av kokoonen er blitt et infernalsk dreper-monster av et band.
Der XENOFOBULUS før imponerte med storslagen symfonisk svart industrial så har det kommet mye mere kjøtt på benet, og monsteret er blitt oppgradert til et ren dyrket symfonisk-blackmetal-industrial-madness-supreme prosjekt som lukter svidd og sparker ræv noe så inni helvete. Vokalen er like så ekstrem som tekstene og musikken; og sammen med gitaren og trommene så tilfører de XENOFOBULUS muskler så man skulle trodd Jim har gått på Steroider de siste 2 årene siden vi så ham sist!!
Dette blir stort !! Det blir brutalt !! Det blir en ekstrem-metall-industrial-symfonisk orgasme !!! Gled dere folkens ! Det gjør i hvertfall vi !!!
www.myspace.com/realmofxenofobulus
- LISE N. (fr) :
LISE N. skriver, komponerer og performerer en merkelig, dyp og lyrisk verden; en verden som involverer flytende følelser, skjelvende landskaper og fortapte fløyter. Hennes musikalske, intense og oneiriske univers tar plass i det post-industrielle landskapet og trekker en skev linje imellom uutrykkelig poesi og nyoppfunnede arkaiske ritualer.
Litanier av sjelden skjønnhet, hypnotisk kvinnelig sang, problematisk og våt erotikk, banjo med Cajun aksent, crepusculær Ungarsk harpe, entisk perkusjon, hybrid skarpe rytmer og mange andre ting som leder oss inn i et veldig personlig univers, fullt av uforløste overraskelser og mørke og blå landskaper; urimelig folklore født av det umulige møte mellom Die Tötliche Doris, Alexandro Jodorowsky, O Yuki Conjungate og den franske poeten Pierre Reverdy.
LISE N. s teatralske live shows med Erik Damiano´s videoer beskrives som en blanding imellom impressiv kulde og merkelig rituale med en touch af sci-fi.
Dette blir garantert noe som vil sprenge ditt sinn og gi deg en opplevelse totalt utenom all forstand og logikk. LISE N. er et søster prosjekt av GAË BOLG og involverer flere medlemmer av GAË BOLG når de spiller live.
Vi gleder oss noe så sinnsykt til å få oppleve LISE N. på årets Helldorado Festival !!
- AUTOFELLATIO (trh) :
Cabaret Voltaire hadde sitt stålverk i Sheffield de kunne bli inspirerte av. Pere Ubu hadde et stålverk i Cleveland som de nærmest vokste opp i og MC5 fant inspirasjon i Motor City, Detroit.
Medlemmene i Autofellatio bor i Trondheim. De har ingen stålverk, ingen bilfabrikk, ingen industri i Trondheim by. Autofellatio har hengt litt rundt mørtelproduksjonen i byen, men fant ut at det var fåfengt siden det er sementmørtel det går i - ikke kalkmørtel.
Dora ble neste stopp for Autofellatio og her i denne gamle u-båtbunkeren kan en spore mesteparten av inspirasjonen til deres kompromissløse, hardtslående elektro-musikk.
www.myspace.com/autofellatiohaus
…. LITT PRAKTISK INFO :
Billetter kjøpes på Rock City ved ankomst.
Det koster 200,- for én dags billett og 300,- for to dagers billett.
Dørene har åpent 2000-0230 hver dag.
MØRK GOTISK PIKNIK HVER DAG !!
Innen dørene åpner blir det holdt offisiell Helldorado Piknik hvor vår alles kjære HYPeRKiNeTiC vil være vært og toast-master ! Mere info om dette og annet snadder kommer etter hvert som vi nærmere oss apokalypsen !!



Stormslag
Den Stormslag dokumentaren er noe av det artigste jeg har sett. Går Spinal tap en god gang. Turen hadde vært reisen nesten bare for XENOFOBULUS. Men blir desverre ikke noen tur i år. Men lykke til!
Hasj fører til batikk
Synd du ikke kommer Yngve -
Synd du ikke kommer Yngve - var veldig kos å ha deg med i fjor :)
Xenofobulus blir fantastisk bra - og helt klart verdt reisen i seg selv - og i tillegg får vi oppleve så mye annet snadder at dette kommer til å bli en opplevelse man ikke så lett legger fra seg....
Blir vel en mulighet til
Blir vel en mulighet til neste år. Og da spiller nok ikke må se ting som f.eks Ulver, på Øyafestivalen.
Hasj fører til batikk
Ja.... kansje ?
Jeg forstår deg godt mht. Ulver - skal selv se dem på Pstereo-festivalen i Trondheim helga etter Helldorado... blir stas å endelig få sett dem live :)
Men mht Helldorado neste år - hvem vet om det overhodet blir festival til neste år ? Sånn som situasjonen er for tida så kan hver fest bli vår siste... alt forandrer seg fra fest til fest - og ingen vet hvor lenge vi lever !! Og nå skal jeg bli pappa i desember; og kansje blir Helldorado lagt på is en stund ? Eller kansje ikke ? Jeg tør ikke love noenting ..... vi er desverre ingen evigvarende institusjon ....
Tyger, Tyger, burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye
Could frame thy fearful symmetry?
...... we were not built to last - none of us were ;)
Skal du bli pappa??
GRATULERER, FRODE :-D
DJ ELECTRO
www.facebook.com/djelectro
XELABRATION FESTIVAL
www.facebook.com/xelabration
THE ALTERN80S CLUB
www.facebook.com/altern80s
CYBERDYNE CLUB
www.facebook.com/cyberdyneclub
NÆRSYNTH (3)
www.facebook.com/events/1635873796678973
Grats med kommende
Grats med kommende foreldrestatus.:)
"There are a number of magical creatures, mostly female, whose singing can bring about horror and death. Sirens, undines, banshees, Bananaramarama tribute bands. ..."
Nightingales Lament av Simon R. Green
Tusen takk :-D
... til dere begge to Alex og Ian !! Ble vettskremt først (selv om det var ønsket) men føler jeg har satt sjøben nå og det føles bare bedre og bedre :)
..
Oj, gratulerer og lykke til ! :)
- - -
Gratulerer!
Gratulerer!
*rødmer*
... tusen takk igjen fine folk :)
Fluen 2
Det er vel litt tidlig å si gratulerer, men lykke til med nedkomsten!
Hasj fører til batikk
Ausgang leverte
Ausgang var helt fantastisk kule live.
--
I'm gonna be famous. Tell everyone you know!
Og Xenofobulus var ikke så ille de heller.
--
I'm gonna be famous. Tell everyone you know!
Rabia Sorda...
... måtte dessverre spille et litt kort sett, pga forsinkelser med noen sære franskmenn (som likte å kle av seg)
Heldigvis demonstrerte ikke Autofellatio navnet på bandet sitt, men leverte kul musikk.
--
I'm gonna be famous. Tell everyone you know!
Det var ikke Gaë Bolgs skyld...
... at det ble forsinkelser !! Det var et sant ledninge-jungel-helvete som oppstod på scenen - og skylda må lydmannen og Helldorados stage-hands ta på sine skuldre - fransk-mennene; dvs Gaë Bolg, hadde ikke noe skyld i dette !!
Men desverre ble Rabia Sorda konserten forkorta med ca 20 min - og Gaë Bolg konserten ble forkorta med ca 30 min - alt pga teknisk rot og kaos.... noe å lære av og vokse på med andre ord !
Ellers var festivalen usedvanlig vellykket i form av gode konserter, glade festival-gjester og veldig god stemning ! Skulle bare ønske jeg hadde hatt tid til å nyte den mere...
10000 takk til deg Greger for ett veldig godt foto-arbeide - har sagt det før og sier det igjen - du er veldig veldig dyktig til dette her !!
Og sist men ikke minst 10000 takk til alle lekre sorte sjeler som møtte opp og gjorde Helldorado 09 til den uforglemmelige opplevelsen det endte opp med å bli. Kansje var dette siste Helldorado; av dette kaliber i det minste - vi tapte sykt mange penger - mest pga at publikums-tallet var drastisk mindre i år enn i fjor.... så om vi kommer igjen blir det nok i ett annet format.